YDS

 

yds.1Yabancı Dil Bilgisi Seviye Belirleme Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik, 4 Ocak 2013 tarihli ve 28518 sayılı Resmi Gazetede yayımlanmıştır. Bu Yönetmelik gereği; Merkezimiz tarafından bazı dillerde yılda iki kez olmak üzere Yabancı Dil Bilgisi Seviye Belirleme Sınavı (YDS) yapılacaktır. Sınavın ilk uygulamasının 7 Nisan 2013 tarihinde yapılması planlanmaktadır.

2013 yılından itibaren ÖSYM tarafından, yabancı dil bilgisi seviye belirlemeye yönelik olarak, sadece Yabancı Dil Seviye Belirleme Sınavı (YDS) yapılacaktır. Diğer yabancı dil bilgisi seviye belirleme sınavları (ÜDS/KPDS vb.) yapılmayacaktır. Ayrıca; ÖSYM tarafından uygulanan ve içeriğinde yabancı dil sorusu/testi bulunan sınavlarda yabancı dil sorusu/testi bulunmayacak, bu adayların sınav sonuçlarının değerlendirilmesinde YDS’den alacakları puanlar kullanılacaktır.

Bu nedenle, 2013 yılından itibaren ÖSYM tarafından yapılan KPSS, TUS, DUS vb. sınav ve yerleştirme işlemleri ile ÜDS/KPDS sonuçlarını kullanan diğer kamu/özel kurum ve kuruluşların sınav/yerleştirme işlemlerine katılacak
adayların, yabancı dil yeterliğinin belirlenmesi için 7 Nisan 2013 tarihinde yapılması planlanan YDS’ye katılmaları yararlarına olacaktır. Kamuoyuna önemle duyurulur.

KPDS ve UDS sınavı olarak bildiğimiz yabancı dil seviye belirleme sınavının YDS adı altında toplanması ile sınavın içeriği ve süresinde değişiklikler yapılmıştır.

yds.2Soru sayılarında çok büyük farklılıklar olmamasına rağmen soru tarzlarında ciddi değişiklikler fark edilmektedir. KPDS soru kökünde daha karmaşık YAPILI sorular sorulurken,  YDS döneminde seçeneklerin de birbirlerine anlam olarak yaklaştırıldıkları, öğrencilerin iki seçenek arasında kalacağı soru sayısının oldukça fazla olduğu gözlemlenmiştir.

Aynı zamanda 2010 dönemine kadar ÖSYM’nin sınavlarda taktiksel yöntemlerle soru çözümüne  fırsat tanıyan soruları azaltmaya başladığı, ama  yapılan son YDS sınavında taktiksel soru çözümlü sorunun nerede ise hiç olmadığı ve var olan bir iki soruda ise taktiklerin yanıltmak amaçlı kullanıldığı rahatlıkla gözlemlenmiştir.

Artık sadece sağlam bir gramer değil, beceri odaklı ve okuduğunu anlamaya yönelik çalışmaların yoğunluk taşıdığı bir eğitim öğrencileri başarıya götürecektir.

YDS sınavında karşımıza çıkan 27 soru gramer ve 53 sorunun beceri odaklı olduğunu ve her sorunun anlam çalışması ile ele alınması gerekliliği dahada önem kazanmıştır.